Блог

Ви можете знайти корисну інформацію на будь-яку тему,
вводячи ключові слова в поле пошуку або скориставшись фільтром категорій

Про країну
Про майно
Про сім’ю
Про бізнес
Про конфлікти
Популярні теги:
×Адвокат ×PR ×Банк ×Бізнес ×Банкрутство ×Шлюб ×АТО ×Сім'я ×Захист в суді ×Юрист ×Шлюб ×Розлучення ×Складання документів ×Поліграф ×Перевірка ×COVID-19 ×Карантин

Як правильно вибрати адвоката

Ніхто не застрахований від ситуацій, в яких може знадобитися допомога кваліфікованого адвоката. Часто, коли з'являється необхідність скористатися послугами фахівця в галузі права, у потенційного клієнта виникає безліч питань, пов'язаних з вибором того, хто представлятиме його інтереси. Найчастіше людей цікавить різниця між юристом і адвокатом, а також як підібрати послуги адвоката, в компетенції якого не буде сумнівів і який зуміє вирішити виниклі проблеми або питання.

Дещо про терміни і законодавчу базу

Перше, з чим варто визначитися - це термінологія. Часто виникає питання, хто такий адвокат, коли до нього варто звертатися, в чому його відмінність від юриста, що таке адвокатська діяльність і якими законодавчими нормами все це регулюється.

Роботу адвокатів регулює Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», де в якості їх основної діяльності визначається надання професійної правової допомоги.

Якою може бути ця допомога? Вона виражається в різних формах: консультації, представництво інтересів, судовий захист тощо. Простіше кажучи, адвокат - фахівець, який займається наданням своєму клієнту правової допомоги, його захистом згідно з нормами законодавства. А його робота, пов'язана з цією допомогою, носить назву «адвокатська діяльність».

Адвокатурою ж називається об'єднання адвокатів, яке виступає недержавною і самоврядною організацією, покликане забезпечити цю діяльність на професійній основі.

Обговорення проблеми або питання, з якими клієнт прийшов до юриста, і їх роз'яснення називається консультацією. Це частина одна з найважливіших для вирішення питань або проблем, що стоять перед  клієнтом, який звернувся за допомогою.

В ідеальному варіанті і при ідеальній судовій системі держава жодним чином не тисне ні на адвоката, ні на адвокатуру. Але ідеал недосяжний: в нашій країні держава не втручається у внутрішні справи адвокатського самоврядування, проте впливає на зовнішні процеси адвокатської діяльності. А ось спроби окремих недобросовісних представників державних органів вплинути на роботу адвокатів можна сміливо вважати нікчемними: на адвокатуру в цілому вони не впливають, як би того не хотіли деякі чиновники.

Вислів про те, що кожен адвокат - юрист, але не кожен юрист - адвокат давно відомий, але що саме відрізняє представників цих двох спеціальностей? І як вибрати юриста або адвоката і не пошкодувати про це?

Юристом називають фахівця в галузі права, який знається в законах і підзаконних актах і практиці їх застосування, і який здобув освіту за спеціальністю юриспруденція. Цілком його права і обов'язки в законах не визначені, а тому він працює, спираючись на процесуальне законодавство. Сучасні норми закону в Україні в багатьох випадках не дозволяють юристам брати участь в суді.

Адвокату для ведення його діяльності недостатньо закінчити вуз за фахом «Юриспруденція». Для отримання свідоцтва, яке дозволить здійснювати професійну діяльність, йому необхідно:

  • Мінімум два роки стажу в правовій сфері.
  • Знання української мови.
  • Успішне складання кваліфікаційного іспиту.
  • Проходження стажування.
  • Прийняття присяги.

Його права і обов'язки, включаючи право на представлення інтересів в суді і зберігання адвокатської таємниці, чітко визначаються Законом «Про адвокатуру ...».

Як знайти кваліфікованого адвоката і які навички будуть важливі для надання якісних послуг? Освіта, досвід, вміння дуже швидко прийняти вірне рішення, відмінні комунікативні навички.

Як судова реформа вплине на роботу адвокатури

Зараз у нас в країні проводиться судова реформа, одним з підсумків якої стане запровадження поняття адвокатської монополії. Нові правила передбачають, що незабаром тільки особи, які мають право на адвокатську діяльність, зможуть представляти інтереси громадян в суді.

З 2017 року це правило вже застосовується під час судових засідань судів вищої інстанції, а з 2018 - при подачі апеляцій.

З наступного, 2019, року норму планують поширити на суди всіх інстанцій (за деякими винятками, які передбачені в законодавстві).

Подібний крок - один з найважливіших етапів судової реформи і приведення українського законодавства у відповідність до загальносвітових стандартів: за цією схемою - з наданням монополії на представництво інтересів в суді - давно і успішно працюють адвокати в Великобританії і США.

Таким чином, питання, до кого звернутися - юриста чи адвоката - зовсім скоро стане неактуальним.

Вибираємо адвоката

Консультація: чого чекати від першої зустрічі з адвокатом

Як не помилитися у виборі юриста? Проаналізувати підсумки першої консультації. Це не тільки знайомство з юристом. На цій зустрічі фахівець може дати вам відповіді на багато питань і запропонувати чіткий план дій для вирішення проблем, з якими до нього звернулися.

Адвокат - не тільки фахівець з юридичною освітою, який вміє застосовувати закони, і має право представляти інтереси клієнта в суді. Він повинен бути психологом, здатним швидко налагодити контакт з людиною, яка прийшла до нього, визначити суть її проблеми і дати максимально докладні відповіді на питання клієнта, спираючись на норми закону.

Як вибрати адвоката в Києві? Зазирнувши до Єдиного реєстру: понад 35 тисяч осіб було зареєстровано в якості членів Національної асоціації адвокатів до недавніх пір, і в реєстрі є інформація про їх місця роботи.

Зовнішність, офіс та інші нюанси, що впливають на вашу думку

Що важливо при виборі адвоката, а на що можна не звертати увагу? Не треба надавати особливого значення місцю розташування офісу юриста, його популярності чи іншим зовнішнім ознакам. Так, як і будь-який фахівець, професійний адвокат буде намагатися виглядати переконливо, але ви приходите до нього по правову допомогу і професійні навички захисника важливіше, ніж вигляд його костюма.

Вибирати адвоката виходячи з територіальної близькості його офісу - теж не найкраща ідея. Зручно, коли немає необхідності витрачати багато часу на дорогу до фахівця, але професійні якості адвоката набагато важливіше.

Три важливих пункти, які допоможуть вам в виборі адвоката

  1. Юрист гарантує, що виграє справу. По-перше, це обіцянка неетична. По-друге, результат не на 100% залежить від адвоката: суди часом виносять непередбачувані рішення - практика і законодавство в Україні змінюється досить швидко.
  2. Відгуки - важливий критерій при виборі фахівця. Велика кількість позитивних відгуків і задоволених клієнтів - показник досвіду юриста. Але довіряти тільки відгукам не варто: не соромтесь питати про досвід і освіту адвоката, його спеціалізації та деталі, які можуть вплинути на вирішення питання.
  3. Хабарі. Кваліфікований фахівець не запропонує «вирішити проблему» за гроші. Подібна пропозиція явна ознака неспеціаліста: не можна забувати, що, навіть отримавши потрібне рішення від корумпованого судді, ви не зможете бути впевнені в своїй перемозі: друга сторона майже завжди може подати апеляцію чи касацію на рішення, яке їй здасться несправедливим. І якщо винесений вердикт не базується на законі, він буде переглянутий.

Адвокатська таємниця

Поняття адвокатської таємниці - одне з найважливіших для клієнта, що звертається за допомогою чи консультацією. В нього входить будь-яка інформація про клієнта, отримана самим адвокатом, його стажистом або іншою особою, яка пов'язує з адвокатом трудові відносини, під час їх адвокатської діяльності. Під поняття таємниці підпадають всі питання, з якими звернувся клієнт, сам зміст проведених фахівцем консультацій, роз'яснень або даних клієнту порад, складені для клієнта або отримані від нього документи, незалежно від того, були вони підготовлені в паперовому вигляді або записані на електронні носії.

Гарантія збереження таємниці - одна з причин, по якій люди звертаються до адвоката: під час консультацій часто виникають питання або обговорюються теми, які клієнт не хоче розголошувати третім особам. Звертаючись до фахівця, люди готові розповісти йому про не завжди привабливі деталі, пов'язані з їх проблемами, але вони не хочуть повідомляти про це інших.

Згідно із законом адвокат не зобов'язаний мати окремий офіс або кабінет, а тому окремі фахівці проводять зустрічі та консультації в публічних місцях: в кафе або просто на міських вулицях. Але тут постає питання збереження адвокатської таємниці. Поважаючий себе фахівець не буде проводити консультації там, де він не зможе забезпечити клієнту конфіденційність отриманих від того відомостей. Наявність офісного приміщення або просто окремого кабінету - важливо для комфортної співпраці клієнта і його адвоката.

Сподіваємося, вищевикладена інформація допомогла вам знайти відповіді на питання, пов'язані з вибором адвоката.

Назад