Блог

Ви можете знайти корисну інформацію на будь-яку тему,
вводячи ключові слова в поле пошуку або скориставшись фільтром категорій

Про країну
Про майно
Про сім’ю
Про бізнес
Про конфлікти
Популярні теги:
×Адвокат ×PR ×Банк ×Бізнес ×Банкрутство ×Шлюб ×АТО ×Сім'я ×Захист в суді ×Юрист ×Шлюб ×Розлучення ×Складання документів

Адвокат на допит та на слідчі дії. Як себе поводити в ході допиту?

Адвокат вкрай необхідний як підозрюваному, так і потерпілому, а в деяких випадках і свідку. Адвокат на допиті допоможе  проконтролювати дотримання протоколу, захистить ваше право не відповідати на ряд питань, які можуть бути помилково трактовані або якось вас скомпроментують. Існують прецеденти, коли свідок під час допиту по своїй недосвідченості дає відповіді, які його можуть перекваліфікувати в підозрюваного. Вкрай важливо зустрітися до факту допиту щоб скоординувати дії, ввести адвоката в суть події та відпрацювати відповіді на можливі питання.

Не варто надто хвилюватися в разі виклику вас в якості свідка. Ми не рекомендуємо ховатися від допиту і ухилятися від отримання повістки з викликом на допит, адже за ухилення від дачі показань Вас можуть притягнути до адміністративної відповідальності, накласти грошове стягнення (відповідно до ст. 139 КПК), а також, піддати примусовому приводу (ст. ст. 140-143 КПК).

З набранням чинності нового КПК України, свідок, як і раніше, залишається одним з найбільш юридично незахищених учасників кримінального процесу. За відмову від дачі показань свідком, а також за дачу їм завідомо неправдивих показань передбачена кримінальна відповідальність (ст. Ст. 384, 385 КК України).

Є три головні умови, при дотриманні яких допит свідка вважається законним: наявність кримінального провадження, попередження про права і відповідальність за відмову від дачі показів і дачу неправдивих показів свідком, а також ведення протоколу допиту.

Допит не може тривати більше двох годин без перерви і більш, ніж вісім годин на день, в іншому випадку це пряме порушення ч. 2 ст. 224 КПК та чинення психологічного тиску на свідка.

Ми також рекомендуємо вам робити запис допиту, щоб ваші слова не могли бути перекрученими або записаними із спотворенням сказаного. Ми радимо ставити зустрічні запитання слідчому щоб зрозуміти, що йому вже відомо і що його цікавить з вашого боку.

Контролюйте щоб слідчий не переходив в неформальну бесіду, таким чином вас намагаються залучити до більш відвертої розмови, в якій ви можете розповісти зайвого. Якщо вам задають питання, які не стосуються даного кримінального провадження - то припиняйте їх уточнюючи їхній стосунок до справи.

Якщо ви не впевнені в судженні і хочете відійти від чіткого формулювання або ствердження, то використовуйте фрази типу «наскільки я пам'ятаю, якщо я не помиляюся, напевно це було, як мені здається».

Звіряйте всі питання, які прозвучали з протоколом допиту. Оскільки будь-яке зайве слово може бути використане проти вас, ми рекомендуємо скористатися можливістю запросити свого адвоката і уточнювати у нього на яке питання потрібно відповідати, а на яке ні, також досвідчений адвокат зможе виявити будь-який тиск на свідка сторонніми питаннями, та чи порушується вимоги до проведення допиту і багато іншого.

Що стосується самого протоколу - уважно його вичитуйте перед підписанням, підписуйте кожну сторінку (щоб не було вкладок), все порожні рядки і незаповнені поля перекреслює або вказуйте прочерк, щоб не було заповнень постфактум. Також зверніть увагу, що дані ПІБ всіх присутніх на допиті осіб повинні бути внесені в протокол.

Ще один важливий момент: в ході допиту вас можуть перекваліфікувати зі свідка на підозрюваного і навіть обшукати і вилучити ваші речі. Тому рекомендуємо вам: а) попередньо зустрітися з адвокатом і все йому розповісти щоб усвідомити і оцінити ризики такого перекваліфікування; б) не брати нічого, що може вас якось скомпрометувати на допит. Ми готуємо до допитів і даємо інші рекомендації персонально.

Будь-які порушення в ході допиту ви можете фіксувати письмово перед своїм підписом в протоколі. Також, майте на увазі, що в ході допиту якщо ви називаєте будь-які ПІБ або вказуєте на конкретних осіб - цих людей також будуть зобов'язані допитати. А також пам'ятайте, що за дачу завідомо неправдивих показань передбачена кримінальна відповідальність відповідно до КПК України.

Адвокати на допит підбираються залежно від досвіду і статей, за якими вас звинуватили або викликали свідком. Телефонуйте нам щоб домовитися про час зустрічі для професійної підготовки вас до допиту +380683322392

 


 
Назад