Блог

Ви можете знайти корисну інформацію на будь-яку тему,
вводячи ключові слова в поле пошуку або скориставшись фільтром категорій

Про країну
Про майно
Про сім’ю
Про бізнес
Про конфлікти
Популярні теги:
×Адвокат ×PR ×Банк ×Бізнес ×Банкрутство ×Шлюб ×АТО ×Сім'я ×Захист в суді ×Юрист ×Шлюб ×Розлучення ×Складання документів

Банкрутство фізичних осіб

15 квітня Президент підписав Кодекс України з процедур банкрутства, а це значить що фізична особа може оголосити себе банкрутом. Усі положення нового Кодексу вводиться в дію з 21 жовтня 2019 року, тому саме після цієї дати основу категорію справ про банкрутство розглядатимуть за новою процедурою.
Умови, за яких фізична особа може звернутися до суду із заявою стосовно власного банкрутства

 • Якщо борг фізособи сягає конкретної суми – найнижча планка встановлена у розмірі 30-ти мінімальних зарплат (приблизно 125 000 гривень);

 • Якщо протягом 2-х місяців фізична особа не має можливості сплатити щонайменше 50% за кожним кредитом

 • Якщо існує постанова державного або приватного виконавця щодо закриття виконавчого провадження у зв’язку з відсутністю у боржника майна, яке можна стягнути

 • За іншими обставинами, які законодавець окреслює як “загрозу неплатоспроможності”.

Пакет документів, необхідний фізособі для подання до суду щодо визнання себе банкрутом:

 • Заява про визнання фізичної особи банкрутом;

 • Перелік усіх кредиторів боржника, суми боргів, підстави виникнення зобов’язання. Для ФОПів – витяг з ЄДРПОУ, повний перелік майна, копії всіх правовстановлюючих документів, копії договорів щодо відчуження рухового і нерухомого майна за останній рік, сума яких перевищує 125 000 гривень, інформація про власні банківські рахунки та депозити;

 • Копія трудової книжки, інформація про роботодавця, декларація про майновий стан боржника і членів його родини за останні три роки;

 • Докази авансування витрат на арбітражного керуючого (3 мінімальні заробітні плати – близько 9 000 гривень);

 • Проект плану щодо реструктуризації боргів;

 • Декларація про майно, яка повинна подаватися відносно таких осіб:

а) члени родини боржника;
б) особи які перебувають у шлюбі;
в) особи, які перебували у шлюбі, але розірвали шлюб три роки тому;
г) особи які спільно проживають;
д) діти;
е) батьки;
є) особи які перебувають під опікою та піклуванням боржника;
ж) інші особи, які проживають спільно з боржником, пов’язані спільним побутом мають взаємні права та обов’язки, але не носять сімейний характер.

 • Боржник має сплатити судовий збір, який становить 19 000 гривень.


І етап – прийняття заяви. На цій стадії суд може вжити заходів забезпечення позову шляхом заборони боржнику виїзду за кордон.
ІІ етап – зупинення виплати боргів. Після прийняття заяви призначається перше підготовче засідання, на якому суд вирішує відкривати провадження щодо фізичної особи чи відмовляти у цьому. Якщо провадження відкрито, призначається керуючий реструктуризацією боргу і вводиться мораторій на 120 днів, згідно з яким виконання боржником грошових зобов’язань (в тому числі сплата податків і штрафів) зупиняється. Це не розповсюджується на оплату аліментів, відшкодування шкоди здоров’ю або життю. Також списується податковий борг боржника за останні три роки, як безнадійний.
ІІІ етап – план реструктуризації боргів. Боржник має самостійно скласти і подати план реструктуризації, вказавши яким кредиторам, яку суму заборгованості та за рахунок якого майна він буде її погашати. У плані обов’язково зазначається розмір коштів, що підуть на погашення кредиту та розмір коштів, які залишаються у боржника на задоволення побутових потреб на себе та осіб, що перебувають на його утриманні (дозволено по одному прожитковому мінімуму на кожну особу). Виходить так – що більше у боржника родичів на утриманні, то більше коштів він за законом може залишити на потреби таких осіб

Що не може робити боржник після затвердження плану реструктуризації 

 • Продавати або обтяжувати рухоме і нерухоме майне, яке вартує більше 10-ти мінімальних заробітних плат (близько 47 000 гривень);

 • Укладати договори позики, довічного утримання, поручення;

 • Виступати поручителем.

ІV етап – стадія погашення боргів боржником

 • Призначається керуючий реалізацією майна;

 • Проводиться інвентаризація майна боржника;

 • Складається ліквідаційна маса. Боржник може подати клопотання про виключення певного майна з її складу, якщо воно є малозначне, його неможливо продати і його вартість є меншою за 10 мінімальних заробітних плат. Також з ліквідаційної маси також може бути виключене майно, якщо боржник доведе що воно потрібно для нагальних потреб.

До ліквідаційної маси входить все майно боржника; майно, отримане під час процедури банкрутства, та майно боржника, яке є часткою у спільному майні. До ліквідаційної маси не входить житло, яке є єдиним місцем проживання особи і його родини і не є предметом забезпечення: квартира площею не більше 60 кв. м. та будинок площею до 120 кв. м.

Отже, людина може зажадати визнати себе банкрутом якщо:

1. Він припинив погашати кредити або платить менше половини місячних платежів по кожному з кредитних договорів протягом двох місяців.

2. У нього не залишилося майна, за рахунок якого можуть бути погашені борги і це зафіксовано постановою виконавчого провадження.

3. Його сукупний дохід за останні півроку зменшився наполовину при наявності непогашених кредитів та іншої заборгованості.

4. Вартість його майна скоротилася більш ніж на 50% при наявності непогашених кредитів та іншої заборгованості.

5. Розмір боргів більше ніж наполовину перевищує вартість всіх активів боржника.

6. Чи існують інші обставини, які можуть свідчити про те, що найближчим часом боржник не зможе обслуговувати поточні платежі (загроза неплатоспроможності).

Консультації з питань банкрутства фізичних осіб, підприємців, компаній по телефону +380683322392

 

Назад